Rejtett szenvedés: Rectrovaginális endometriózis
A rectovaginális endometriózis árnyéka és a női egészségügy alulfinanszírozása Egy gyakori, de kevéssé ismert betegség: Mi a rectovaginális endometriózis?

A nők jelentős részét érintő, ám gyakran rejtve maradó egészségügyi problémák sorában kiemelkedik az endometriózis. Ennek a fájdalmas, krónikus állapotnak a különböző formái léteznek, melyek közül az egyik legkomolyabb a rectovaginális endometriózis. Kevesen hallottak róla, pedig sok nő életét keseríti meg nap mint nap. Ez a betegség akkor alakul ki, amikor a méhnyálkahoz hasonló szövet – az endometrium – a méhen kívül kezd növekedni. Rectovaginális endometriózis esetén ez a rendellenes szövetburjánzás a hüvely és a végbél közötti területen, vagy akár magukon ezeken a szerveken jelenik meg. Mélyen infiltráló endometriózisnak (DIE) is nevezik, utalva arra, hogy a szövet mélyen behatolhat a kismedencei szervekbe.
Előfordulás és a diagnosztikai kihívások gyökerei
Az endometriózis a fogamzóképes korú nők jelentős hányadát érinti, a becslések szerint 6-10%-ukat. A rectovaginális endometriózis az endometriózisban szenvedő nők között az egyik leggyakoribb formája a mélyen infiltráló endometriózisnak, bár más típusú endometriózishoz képest ritkábbnak számít. Előfordulási gyakorisága az endometriózisban szenvedő nők körében széles skálán mozog, a különböző források 3,8% és 37% közötti értékeket adnak meg. Egy specifikus tanulmányban, ahol a meddőség miatt laparoszkópos vizsgálaton átesett nőket vizsgáltak, a rectovaginális endometriózis prevalenciája 31,4% volt. (A nemzetközi becslések szerint a fogamzóképes korú nők körülbelül 10%-át érinti az endometriózis világszerte. Ha ezt az arányt alkalmazzuk a magyarországi fogamzóképes korú női lakosságra (ami nagyságrendileg 2-2,5 millió fő lehet), akkor a becsült érintettek száma Magyarországon akár 200.000 - 250.000 fő is lehet.)
Ez a prevalencia statisztikákban mutatkozó széles tartomány (3,8% és 37% között) arra utal, hogy nincsenek egységes diagnosztikai kritériumok, vagy a különböző tanulmányok eltérő módszertanokat és vizsgált populációkat alkalmaznak. Ez az inkonzisztencia önmagában is rávilágít arra, hogy robusztusabb kutatásokra van szükség a betegség valódi gyakoriságának pontos megértéséhez. A tünetek sokszor nem specifikusak, ami jelentősen késleltetheti a diagnózist, és ezáltal meghosszabbítja a betegek szenvedését.
Változatos tünetek és az életminőség romlása
A rectovaginális endometriózis tünetei egyénenként igen változatosak lehetnek, és nem minden érintett nő tapasztal tüneteket. A leggyakoribb panaszok közé tartozik a krónikus kismedencei fájdalom, mely lehet állandó vagy ciklikus, és a menstruáció alatt gyakran súlyosbodik. A fájdalmas menstruáció (dysmenorrhoea) szintén gyakori, a menstruációs görcsök rendkívül erősek lehetnek. A fájdalmas szexuális együttlét (dyspareunia), különösen a mély behatolás, komoly problémát jelenthet. Sok nő szenved fájdalmas székeléstől (dyschezia), mely a menstruáció alatt különösen intenzív lehet. A bélrendszeri problémák is gyakoriak, ideértve a székrekedést, hasmenést, puffadást, vagy akár a menstruációval egybeeső rektális vérzést. Hányinger és hasi puffadás szintén erős jelzői lehetnek a betegségnek.
Kevésbé gyakori tünetek közé tartozik a teherbeesési nehézség (infertilitás), a hólyagfájdalom, az inkontinencia, a fáradtság és a hátfájás.
A betegség jelentős mértékben befolyásolja az érintett nők életminőségét, mind fizikai, mind mentális egészségüket. A fájdalom olyannyira súlyos lehet, hogy teljesen megzavarhatja a társadalmi és munkahelyi életet, gyakran vezetve depresszióhoz és szorongáshoz.
A bélrendszeri tünetek hasonlósága az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteihez gyakran vezethet téves diagnózishoz és a rectovaginális endometriózis azonosításának késleltetéséhez. Ez rávilágít arra, hogy az egészségügyi szakembereknek figyelembe kell venniük a tünetek ciklikus jellegét a menstruációs ciklushoz képest. Ha egy páciens olyan bélproblémákról számol be, amelyek a menstruáció körül rosszabbodnak vagy jelentkeznek, ez fel kell, hogy vesse az endometriózis lehetőségét a bél érintettségével, és további vizsgálatokat kell kezdeményezni a tipikus IBS diagnózison túl.
A diagnózis útvesztői: Miért késik éveket?
A diagnózis felállítása kihívást jelenthet, mivel a tünetek sok más betegségre is utalhatnak. A diagnosztikai késedelem jelentős lehet, átlagosan 4,4 év, de akár 7-10 év is eltelhet a tünetek megjelenése és a megerősített diagnózis között. Ez a hosszú késleltetés egyrészt a tünetek sokféleségének és nem-specifikus jellegének tudható be, másrészt a betegségről szóló általános tudatosság hiányának mind a lakosság, mind egyes egészségügyi szakemberek körében.
A diagnosztikai folyamat magában foglalja a részletes kórtörténet felvételét és a fizikális vizsgálatot, beleértve a kismedencei és rektális vizsgálatot (rectovaginális tapintás). Képalkotó eljárások is alkalmazhatók, mint például a transzvaginális és transzrektális ultrahang, valamint a mágneses rezonancia képalkotás (MRI), amely különösen előnyös mélyen infiltráló endometriózis gyanúja esetén. Ritkább esetekben CT-kolonográfia is szóba jöhet. Fontos megjegyezni, hogy a kolonoszkópia kevésbé hatékony, mivel az endometriózis általában a bél külső felületét érinti. A diagnózis "aranystandardja" a laparoszkópia, melynek során szövetmintát vesznek a hisztológiai megerősítéshez.
A jelentős diagnosztikai késedelem hangsúlyozza, hogy mind a lakosság, mind az egészségügyi szakemberek körében növelni kell a tudatosságot az endometriózis változatos megjelenési formáiról, különös tekintettel a rectovaginális endometriózisra. Ha az egyének és az orvosok jobban tisztában vannak a lehetséges tünetekkel, beleértve a menstruációval összefüggő bél- és húgyúti problémákat is, a diagnózis korábban megtörténhet, ami gyorsabb hozzáférést biztosít a kezeléshez és a panaszok enyhítéséhez.
Kezelési lehetőségek és a specializált ellátás jelentősége
Jelenleg nincs gyógymód a rectovaginális endometriózisra, de a kezelések célja a tünetek enyhítése és az életminőség javítása. A kezelési lehetőségek közé tartoznak a gyógyszeres és sebészeti módszerek, valamint egyéb terápiák. A gyógyszeres kezelés magában foglalhat fájdalomcsillapítókat és hormonális terápiákat (fogamzásgátló tabletták, progesztinek, GnRH agonisták és antagonisták, aromatáz inhibitorok), melyek segítenek a hormonális ciklus szabályozásában és az endometriózis növekedésének lassításában. A hormonkezelés a nők körülbelül kétharmadánál javítja a tüneteket. A nők nagyrésze arról számol viszont be, hogy semmi se javít a fájdalmukon.
A sebészeti kezelés lehet laparoszkópos excízió (a leggyakoribb és leghatékonyabb módszer a tünetek enyhítésére), a rectovaginális csomók eltávolítása (különböző technikákkal a léziók mélységétől és kiterjedésétől függően, súlyosabb esetekben a bél egy részének eltávolítására is szükség lehet), vagy robotasszisztált sebészet. A sebészeti beavatkozás egyes esetekben javíthatja a termékenységet. Egyéb terápiák közé tartozik a fizioterápia, a medencefenék-gyakorlatok és a pszichológiai támogatás.
Bár a gyógyszeres kezelések enyhülést hozhatnak, a legtartósabb fájdalomcsillapítást és életminőség-javulást az endometriózis szövetének teljes sebészeti eltávolítása biztosítja. A rectovaginális endometriózis komplexitása azonban gyakran speciális sebészeti szakértelmet igényel, ami indokolja a betegek olyan központokba való irányítását, ahol tapasztalatuk van a DIE sebészetében. Mivel a léziók mélyek lehetnek és több szervet is érinthetnek, a sebészeknek speciális készségekre és tudásra van szükségük a hatékony eltávolításukhoz anélkül, hogy további komplikációkat okoznának, mint például vérzés, fertőzés, sipolyképződés vagy a tünetek kiújulása. Ez azt sugallja, hogy a specializált ellátáshoz való hozzáférés kulcsfontosságú az optimális eredmények eléréséhez.
Túl a betegségen: A női egészségügy alulfinanszírozása az orvostudományban
A rectovaginális endometriózis komplexitása, nehezen diagnosztizálhatósága, a hatékony gyógymód hiánya és a betegek elhúzódó szenvedése rávilágít egy szélesebb körű problémára az orvostudományban: a női egészségügyi kutatások tartós és jelentős alulfinanszírozására és a kutatási prioritásokban meglévő esetleges torzításokra.
Számos olyan betegség létezik, amely főként nőket érint, mégis a férfiakat aránytalanul érintő betegségekhez képest a kutatási finanszírozás töredékét kapja. Ilyen például a migrén, a fejfájás, az anorexia és maga az endometriózis is. Az endometriózis diagnosztizálásának akár 7-10 éves, esetenként 11 éves átlagos késése önmagában is jól mutatja a kutatás és a betegség megértésének hiányát, valamint az ebből fakadó elégtelen figyelmet.
Az adatok átfogó képet festenek az orvosi kutatás finanszírozásának nemek közötti elosztásáról. Az Egyesült Államokban a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) adatai és más források egybehangzóan állítják, hogy a férfiakat érintő betegségek kutatása jelentősen nagyobb arányban részesül finanszírozásban, körülbelül 2:1 arányban a férfiak javára. Különösen szembetűnő, hogy 2020-ban az egészségügyi kutatásra és innovációra fordított finanszírozásnak (az onkológián túl) mindössze 1%-át fektették be a női egészségbe, más források szerint a teljes egészségügyi kutatás-fejlesztési finanszírozásnak csupán 4%-a jut erre a területre. Ez a nagyon alacsony százalékos arány ahhoz képest, hogy a nők a lakosság több mint felét teszik ki, súlyos eltérést mutat a kutatási prioritások és az egészségügyi szükségletek demográfiai eloszlása között.
Költségvetési eltérések és azok okai
A probléma mélységét jól illusztrálják a specifikus betegségkategóriák finanszírozási adatai. Az Alzheimer-kór kutatásának mindössze 12%-a összpontosít a nőkre, annak ellenére, hogy a betegek kétharmadát ők teszik ki. A szív- és érrendszeri betegségek, amelyek a nők körében vezető halálokok közé tartoznak, szintén alulfinanszírozottak a nőkre vonatkozó kutatások szempontjából; az NIH szívkoszorúér-betegségekkel kapcsolatos kutatási költségvetésének mindössze 4%-a irányul kizárólag nőkre. Még a nőket főként érintő betegségeken belül is tapasztalhatók aránytalanságok: a mellrák kutatására 2018 és 2021 között a nők viszonylag kevesebb támogatást (44,1%) kaptak, mint a férfiak (55,9%). Összehasonlításképpen, 2015-ben ötször annyi tanulmány készült az erektilis diszfunkcióról, mint a premenstruációs szindrómáról (PMS), és 2022-ben az endometriózis kutatására lényegesen kevesebb pénz jutott, mint a Crohn-betegségére, annak ellenére, hogy hasonló a prevalenciájuk és a betegek szenvedése.
Egy tanulmány megállapította, hogy az esetek közel háromnegyedében, ahol egy betegség elsősorban az egyik nemet érinti, a finanszírozási minta a férfiakat részesíti előnyben.
Ezek a megfigyelt finanszírozási egyensúlyhiányok számos tényezőre vezethetők vissza. A történelmi előítéletek, beleértve a nők kizárását a klinikai vizsgálatokból egészen 1993-ig, a nőknél jelentkező betegségek megnyilvánulásának és progressziójának megértésének hiányához vezettek, létrehozva egy jelentős nemi alapú adathiányt. A modern orvostudomány nagy részét kizárólag férfiakon végzett kutatások alapján fejlesztették ki, és bár a NIH ma már megköveteli mindkét nem bevonását, a történelmi elfogultság továbbra is befolyásolja a jelenlegi ismereteket és kezeléseket.
A nők alulreprezentáltsága a kutatási vezetői pozíciókban, a támogatási felülvizsgálati bizottságokban és az akadémiai szerkesztői pozíciókban szintén hozzájárulhat a finanszírozási döntések torzításához, potenciálisan elhomályosítva a nők egészsége szempontjából kulcsfontosságú kutatási kérdéseket. Bizonyos női egészségügyi problémákkal kapcsolatos társadalmi stigma is szerepet játszhat. A kutatási források elosztásának prioritása gyakran az elvesztett életévek száma alapján történik, nem pedig az életminőség alapján. Ez hátrányos helyzetbe hozza a nőket, akik általában hosszabb ideig élnek, de bizonyos betegségek miatt rosszabb az átlagos életminőségük, és nagy terhet jelent számukra a krónikus szenvedés.
A korlátozott kutatás következményei az egészségügyi eredményekre és a tudás hiánya
A kutatás alulfinanszírozása a nők körében súlyos következményekkel jár az egészségügyi eredményekre. Kevesebb, a nőkre specifikus betegségekre elérhető kezeléshez, valamint olyan általános kezelésekhez vezet, amelyek kevésbé hatékonyak vagy több mellékhatással járnak a nőknél. Számos gyógyszer adagolása férfi testalkatra épül.
A nemi alapú adathiány miatt a nők 50%-kal nagyobb valószínűséggel kapnak téves diagnózist olyan állapotok esetén, mint a szívroham. A női betegektől származó kutatási bizonyítékok hiánya késleltetheti az ellátást, visszatarthatja a kezeléseket, vagy nem megfelelő vagy hatástalan ellátáshoz vezethet. Ez hozzájárul az egészségügyi ellátásbeli különbségekhez és a nők rosszabb egészségügyi eredményeihez.
Az alulfinanszírozás és a történelmi előítéletek közvetlen következménye, hogy annak ellenére, hogy az endometriózis gyakori betegség, pontos okai (etiológiája) és patofiziológiai folyamatai, beleértve a rectovaginális endometriózist is, továbbra is vitatottak és további kutatásokat igényelnek. Bár a retrográd menstruáció, a sejtes metaplázia és az őssejtek szerepe valószínűsíthető, a teljes kép még mindig nem tisztázott.
Ez a korlátozott tudás hatással van a kezelési lehetőségekre is. Bár a jelenlegi orvosi kezelések a tünetek kezelésére összpontosítanak a peteérés gátlásával és az ösztrogénszint csökkentésével, szükség lenne olyan terápiákra, amelyek a betegség alapvető mechanizmusait célozzák. Sok nő találja a gyógyszeres kezeléseket hatástalannak vagy csak átmenetileg hatásosnak.
Az endometriózis komplexitása, változatos megjelenési formáival és a pontos okának hiányával, sokrétű kutatási megközelítést tesz szükségessé. Ez magában foglalja nemcsak az alapkutatást a sejt- és molekuláris mechanizmusok terén, hanem a transzlációs kutatást is a jobb diagnosztikai eszközök és célzott terápiák kifejlesztésére, valamint a betegség pszichoszociális hatásainak kutatását. Mivel az endometriózis sokféleképpen érinti a nőket, és a tünetek súlyossága nem mindig korrelál a betegség kiterjedtségével, az átfogó megértéshez a biológiai, pszichológiai és társadalmi tényezők együttes vizsgálatára van szükség.
Problémás kutatási gyakorlatok: A Milánói Egyetem vitatott tanulmánya
A kutatási prioritásokban meglévő torzítások és a női egészségügy iránti elégtelen figyelem néha vitatható vagy egyenesen etikátlan kutatási gyakorlatok formájában is megnyilvánulhat. Ennek ékes példája a Milánói Egyetem egy vitatott tanulmánya. Dr. Paolo Vercellini és kutatócsoportja 2012-ben a „Fertility and Sterility” folyóiratban megjelent egy tanulmányt, amely a rectovaginális endometriózisban szenvedő és nem szenvedő „kaukázusi” nők „vonzerejét” értékelte. A kutatók megkérdezték a nőket szexuális előéletükről, megmérték testtömegindexüket, derék-csípő arányukat és mell-alsó mell arányukat, majd független megfigyelők értékelték vonzerejüket.
A tanulmány vitatott módon azt állapította meg, hogy a rectovaginális endometriózisban szenvedő nők vonzóbbnak bizonyultak, karcsúbbak, nagyobb mellük volt, és korábban kezdték a szexuális életet. Dr. Vercellini azzal védte a tanulmányt, hogy hasznos lehet tudni, ha bizonyos testi jellemzők fogékonyabbá tesznek a súlyos endometriózisra.
Azonban számos orvos és kutató élesen kritizálta a tanulmányt, megkérdőjelezve annak relevanciáját az orvostudomány szempontjából és felvetve komoly etikai aggályokat. Az egyik legfőbb probléma az volt, hogy a nők nem adták beleegyezésüket ahhoz, hogy vonzerejük alapján megítéljék őket, és nem is tudták, hogy ez a vizsgálat a konzultációjuk része. Dr. Jennifer Gunter amerikai nőgyógyász "obszcénnek" nevezte a kutatást. Dr. Kate Young ausztrál közegészségügyi kutató hangsúlyozta, hogy ez a tanulmány egy példa azokra a kutatásokra, amelyek „nőkről szólnak, de nem értük”, és a patriarchális társadalom tükörképei.
A jelentős kritika hatására a tanulmányt végül 2020-ban vonták vissza a folyóiratból. A szerzők elismerték, hogy eredményeiket félreértelmezték, és sajnálatukat fejezték ki az okozott kellemetlenségek miatt. A folyóirat azonban nem adott ki bocsánatkérést, ami további kritikát váltott ki.
Ez a tanulmány, annak visszavonása ellenére, ékes példája annak, hogy a társadalmi előítéletek és a nők tárgyiasítása hogyan szivároghat be az orvosi kutatásba. Rávilágít a felszínes vagy potenciálisan nőgyűlölő feltevések által vezérelt kutatások veszélyére, szemben azokkal a valódi tudományos vizsgálatokkal, amelyek a nők egészségének javítását célozzák. A vonzerő és egy fájdalmas orvosi állapot összekapcsolásának puszta felvetése is problematikus. Megerősíti azt a társadalmi tendenciát, hogy a nőket fizikai megjelenésükre redukálják, és azt sugallja, hogy a szenvedés összefüggésben lehet a „vonzó” külsővel, vagy akár annak következménye. Ez mélyen káros és alááshatja a betegség komolyságát, tovább nehezítve az érintett nők helyzetét.
Globális kitekintés és pozitív kezdeményezések
Ez a probléma nem korlátozódik egyetlen országra. Az Egyesült Királyságban végzett tanulmányok következetes különbségeket mutatnak a férfi és női kutatók által kapott finanszírozásban. Mindazonáltal vannak pozitív fejlemények is. Az Európai Bizottság a Horizon Europe programon keresz Szerencsére vannak kezdeményezések és szervezetek, amelyek a finanszírozási hiány kezelésén dolgoznak. Az Egyesült Államokban a Biden-adminisztráció olyan kezdeményezéseket indított, mint a White House Initiative on Women's Health Research és az ARPA-H Sprint for Women's Health, jelentős finanszírozást biztosítva. Az NIH is egyre nagyobb hangsúlyt fektet erre a területre és növeli a finanszírozást, bevezetve a Sex as a Biological Variable (SABV) Policy-t. Olyan szervezetek, mint a Society for Women's Health Research (SWHR) és a Gates Foundation szintén kulcsszerepet játszanak. Ezek a kezdeményezések azt mutatják, hogy a jelentős finanszírozó szervek egyre inkább elismerik a nemek kutatásban való figyelembevételének fontosságát, bár a teljes körű végrehajtás és érvényesítés terén még vannak kihívások
Magyarországon az egészségügyi ellátás általában alulfinanszírozott. Ez ebben az esettben sincs máshogy, ahogy kevés itthoni kutatást és felmérést találni sajnos a témában.
Következtetések: A változás szükségessége és a remény üzenete
Összefoglalva, a rectovaginális endometriózis egy súlyos és elterjedt állapot, amely jelentős fizikai, mentális és társadalmi terhet ró az érintett nőkre. A betegség pontos okainak és mechanizmusainak korlátozott ismerete, a hosszú diagnosztikai késedelem és a jelenlegi kezelések korlátai egyértelműen jelzik a női egészségügyi kutatások, különösen az endometriózis kutatásának súlyos alulfinanszírozottságát. Ez az alulfinanszírozás a történelmi előítéletekből, a nők alulreprezentáltságából és a társadalmi stigmából fakad, és jelentős negatív hatással van a nők egészségügyi eredményeire világszerte.
A kutatási prioritásokban és gyakorlatokban meglévő esetleges torzítások, mint a Milánói Egyetem visszavont tanulmánya is illusztrálja, tovább súlyosbíthatják a helyzetet, elterelve a figyelmet a valódi problémákról és aláásva a betegség komolyságát.
Sürgősen növelni kell a lakosság és az egészségügyi szakemberek tudatosságát a rectovaginális endometriózis és más női egészségügyi problémák iránt a diagnosztikai késedelem csökkentése és a specializált ellátáshoz való jobb hozzáférés érdekében. Kritikus fontosságú a női egészségügyi kutatások, köztük az endometriózis kutatásának növelése és fenntartása, hogy jobban megértsük a betegséget és hatékonyabb, célzott kezeléseket dolgozzunk ki. Ehhez elengedhetetlen, hogy a kutatói közösség és a finanszírozó szervek etikus, betegközpontú megközelítést alkalmazzanak, prioritásként kezelve az endometriózisban élők valós szükségleteit és tapasztalatait. Emellett a kutatás szempontjai se a férfiakhoz legyen mérve, a gyógyszereket se átlag férfiakra állítsák elő.
A méltányos kutatási finanszírozás nemcsak orvosi, hanem társadalmi és gazdasági imperatívusz is. A női egészségügybe történő befektetés jelentős gazdasági előnyökkel járna, és hozzájárulna egy egészségesebb, produktívabb társadalomhoz.
Bár az út hosszú, a folyamatos kutatási erőfeszítések, a nemzetközi kezdeményezések és a női egészségügyért folytatott növekvő érdekképviselet reményt ad arra, hogy a rectovaginális endometriózisban szenvedők számára javulhat a diagnózis, a kezelés és az életminőség. Mindenkit, aki a tüneteket tapasztalja, arra bátorítunk, hogy forduljon orvoshoz és álljon ki saját egészségéért! A változás nem jöhet el anélkül, hogy felismerjük és orvosoljuk azokat a rendszerszintű problémákat, amelyek a női egészséget érintő kutatások jelenlegi helyzetét meghatározzák.
Rejtett szenvedés: Rectrovaginális Endometrózis
A rectovaginális endometriózis árnyéka és a női egészségügy alulfinanszírozása
Egy gyakori, de kevéssé ismert betegség: Mi a rectovaginális endometriózis?
A nők jelentős részét érintő, ám gyakran rejtve maradó egészségügyi problémák sorában kiemelkedik az endometriózis. Ennek a fájdalmas, krónikus állapotnak a különböző formái léteznek, melyek közül az egyik legkomolyabb a rectovaginális endometriózis. Kevesen hallottak róla, pedig sok nő életét keseríti meg nap mint nap. Ez a betegség akkor alakul ki, amikor a méhnyálkahoz hasonló szövet – az endometrium – a méhen kívül kezd növekedni. Rectovaginális endometriózis esetén ez a rendellenes szövetburjánzás a hüvely és a végbél közötti területen, vagy akár magukon ezeken a szerveken jelenik meg. Mélyen infiltráló endometriózisnak (DIE) is nevezik, utalva arra, hogy a szövet mélyen behatolhat a kismedencei szervekbe.
Előfordulás és a diagnosztikai kihívások gyökerei
Az endometriózis a fogamzóképes korú nők jelentős hányadát érinti, a becslések szerint 6-10%-ukat. A rectovaginális endometriózis az endometriózisban szenvedő nők között az egyik leggyakoribb formája a mélyen infiltráló endometriózisnak, bár más típusú endometriózishoz képest ritkábbnak számít. Előfordulási gyakorisága az endometriózisban szenvedő nők körében széles skálán mozog, a különböző források 3,8% és 37% közötti értékeket adnak meg. Egy specifikus tanulmányban, ahol a meddőség miatt laparoszkópos vizsgálaton átesett nőket vizsgáltak, a rectovaginális endometriózis prevalenciája 31,4% volt. (A nemzetközi becslések szerint a fogamzóképes korú nők körülbelül 10%-át érinti az endometriózis világszerte. Ha ezt az arányt alkalmazzuk a magyarországi fogamzóképes korú női lakosságra (ami nagyságrendileg 2-2,5 millió fő lehet), akkor a becsült érintettek száma Magyarországon akár 200.000 - 250.000 fő is lehet.)
Ez a prevalencia statisztikákban mutatkozó széles tartomány (3,8% és 37% között) arra utal, hogy nincsenek egységes diagnosztikai kritériumok, vagy a különböző tanulmányok eltérő módszertanokat és vizsgált populációkat alkalmaznak. Ez az inkonzisztencia önmagában is rávilágít arra, hogy robusztusabb kutatásokra van szükség a betegség valódi gyakoriságának pontos megértéséhez. A tünetek sokszor nem specifikusak, ami jelentősen késleltetheti a diagnózist, és ezáltal meghosszabbítja a betegek szenvedését.
Változatos tünetek és az életminőség romlása
A rectovaginális endometriózis tünetei egyénenként igen változatosak lehetnek, és nem minden érintett nő tapasztal tüneteket. A leggyakoribb panaszok közé tartozik a krónikus kismedencei fájdalom, mely lehet állandó vagy ciklikus, és a menstruáció alatt gyakran súlyosbodik. A fájdalmas menstruáció (dysmenorrhoea) szintén gyakori, a menstruációs görcsök rendkívül erősek lehetnek. A fájdalmas szexuális együttlét (dyspareunia), különösen a mély behatolás, komoly problémát jelenthet. Sok nő szenved fájdalmas székeléstől (dyschezia), mely a menstruáció alatt különösen intenzív lehet. A bélrendszeri problémák is gyakoriak, ideértve a székrekedést, hasmenést, puffadást, vagy akár a menstruációval egybeeső rektális vérzést. Hányinger és hasi puffadás szintén erős jelzői lehetnek a betegségnek.
Kevésbé gyakori tünetek közé tartozik a teherbeesési nehézség (infertilitás), a hólyagfájdalom, az inkontinencia, a fáradtság és a hátfájás.
A betegség jelentős mértékben befolyásolja az érintett nők életminőségét, mind fizikai, mind mentális egészségüket. A fájdalom olyannyira súlyos lehet, hogy teljesen megzavarhatja a társadalmi és munkahelyi életet, gyakran vezetve depresszióhoz és szorongáshoz.
A bélrendszeri tünetek hasonlósága az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteihez gyakran vezethet téves diagnózishoz és a rectovaginális endometriózis azonosításának késleltetéséhez. Ez rávilágít arra, hogy az egészségügyi szakembereknek figyelembe kell venniük a tünetek ciklikus jellegét a menstruációs ciklushoz képest. Ha egy páciens olyan bélproblémákról számol be, amelyek a menstruáció körül rosszabbodnak vagy jelentkeznek, ez fel kell, hogy vesse az endometriózis lehetőségét a bél érintettségével, és további vizsgálatokat kell kezdeményezni a tipikus IBS diagnózison túl.
A diagnózis útvesztői: Miért késik éveket?
A diagnózis felállítása kihívást jelenthet, mivel a tünetek sok más betegségre is utalhatnak. A diagnosztikai késedelem jelentős lehet, átlagosan 4,4 év, de akár 7-10 év is eltelhet a tünetek megjelenése és a megerősített diagnózis között. Ez a hosszú késleltetés egyrészt a tünetek sokféleségének és nem-specifikus jellegének tudható be, másrészt a betegségről szóló általános tudatosság hiányának mind a lakosság, mind egyes egészségügyi szakemberek körében.
A diagnosztikai folyamat magában foglalja a részletes kórtörténet felvételét és a fizikális vizsgálatot, beleértve a kismedencei és rektális vizsgálatot (rectovaginális tapintás). Képalkotó eljárások is alkalmazhatók, mint például a transzvaginális és transzrektális ultrahang, valamint a mágneses rezonancia képalkotás (MRI), amely különösen előnyös mélyen infiltráló endometriózis gyanúja esetén. Ritkább esetekben CT-kolonográfia is szóba jöhet. Fontos megjegyezni, hogy a kolonoszkópia kevésbé hatékony, mivel az endometriózis általában a bél külső felületét érinti. A diagnózis "aranystandardja" a laparoszkópia, melynek során szövetmintát vesznek a hisztológiai megerősítéshez.
A jelentős diagnosztikai késedelem hangsúlyozza, hogy mind a lakosság, mind az egészségügyi szakemberek körében növelni kell a tudatosságot az endometriózis változatos megjelenési formáiról, különös tekintettel a rectovaginális endometriózisra. Ha az egyének és az orvosok jobban tisztában vannak a lehetséges tünetekkel, beleértve a menstruációval összefüggő bél- és húgyúti problémákat is, a diagnózis korábban megtörténhet, ami gyorsabb hozzáférést biztosít a kezeléshez és a panaszok enyhítéséhez.
Kezelési lehetőségek és a specializált ellátás jelentősége
Jelenleg nincs gyógymód a rectovaginális endometriózisra, de a kezelések célja a tünetek enyhítése és az életminőség javítása. A kezelési lehetőségek közé tartoznak a gyógyszeres és sebészeti módszerek, valamint egyéb terápiák. A gyógyszeres kezelés magában foglalhat fájdalomcsillapítókat és hormonális terápiákat (fogamzásgátló tabletták, progesztinek, GnRH agonisták és antagonisták, aromatáz inhibitorok), melyek segítenek a hormonális ciklus szabályozásában és az endometriózis növekedésének lassításában. A hormonkezelés a nők körülbelül kétharmadánál javítja a tüneteket. A nők nagyrésze arról számol viszont be, hogy semmi se javít a fájdalmukon.
A sebészeti kezelés lehet laparoszkópos excízió (a leggyakoribb és leghatékonyabb módszer a tünetek enyhítésére), a rectovaginális csomók eltávolítása (különböző technikákkal a léziók mélységétől és kiterjedésétől függően, súlyosabb esetekben a bél egy részének eltávolítására is szükség lehet), vagy robotasszisztált sebészet. A sebészeti beavatkozás egyes esetekben javíthatja a termékenységet. Egyéb terápiák közé tartozik a fizioterápia, a medencefenék-gyakorlatok és a pszichológiai támogatás.
Bár a gyógyszeres kezelések enyhülést hozhatnak, a legtartósabb fájdalomcsillapítást és életminőség-javulást az endometriózis szövetének teljes sebészeti eltávolítása biztosítja. A rectovaginális endometriózis komplexitása azonban gyakran speciális sebészeti szakértelmet igényel, ami indokolja a betegek olyan központokba való irányítását, ahol tapasztalatuk van a DIE sebészetében. Mivel a léziók mélyek lehetnek és több szervet is érinthetnek, a sebészeknek speciális készségekre és tudásra van szükségük a hatékony eltávolításukhoz anélkül, hogy további komplikációkat okoznának, mint például vérzés, fertőzés, sipolyképződés vagy a tünetek kiújulása. Ez azt sugallja, hogy a specializált ellátáshoz való hozzáférés kulcsfontosságú az optimális eredmények eléréséhez.
Túl a betegségen: A női egészségügy alulfinanszírozása az orvostudományban
A rectovaginális endometriózis komplexitása, nehezen diagnosztizálhatósága, a hatékony gyógymód hiánya és a betegek elhúzódó szenvedése rávilágít egy szélesebb körű problémára az orvostudományban: a női egészségügyi kutatások tartós és jelentős alulfinanszírozására és a kutatási prioritásokban meglévő esetleges torzításokra.
Számos olyan betegség létezik, amely főként nőket érint, mégis a férfiakat aránytalanul érintő betegségekhez képest a kutatási finanszírozás töredékét kapja. Ilyen például a migrén, a fejfájás, az anorexia és maga az endometriózis is. Az endometriózis diagnosztizálásának akár 7-10 éves, esetenként 11 éves átlagos késése önmagában is jól mutatja a kutatás és a betegség megértésének hiányát, valamint az ebből fakadó elégtelen figyelmet.
Az adatok átfogó képet festenek az orvosi kutatás finanszírozásának nemek közötti elosztásáról. Az Egyesült Államokban a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) adatai és más források egybehangzóan állítják, hogy a férfiakat érintő betegségek kutatása jelentősen nagyobb arányban részesül finanszírozásban, körülbelül 2:1 arányban a férfiak javára. Különösen szembetűnő, hogy 2020-ban az egészségügyi kutatásra és innovációra fordított finanszírozásnak (az onkológián túl) mindössze 1%-át fektették be a női egészségbe, más források szerint a teljes egészségügyi kutatás-fejlesztési finanszírozásnak csupán 4%-a jut erre a területre. Ez a nagyon alacsony százalékos arány ahhoz képest, hogy a nők a lakosság több mint felét teszik ki, súlyos eltérést mutat a kutatási prioritások és az egészségügyi szükségletek demográfiai eloszlása között.
Költségvetési eltérések és azok okai
A probléma mélységét jól illusztrálják a specifikus betegségkategóriák finanszírozási adatai. Az Alzheimer-kór kutatásának mindössze 12%-a összpontosít a nőkre, annak ellenére, hogy a betegek kétharmadát ők teszik ki. A szív- és érrendszeri betegségek, amelyek a nők körében vezető halálokok közé tartoznak, szintén alulfinanszírozottak a nőkre vonatkozó kutatások szempontjából; az NIH szívkoszorúér-betegségekkel kapcsolatos kutatási költségvetésének mindössze 4%-a irányul kizárólag nőkre. Még a nőket főként érintő betegségeken belül is tapasztalhatók aránytalanságok: a mellrák kutatására 2018 és 2021 között a nők viszonylag kevesebb támogatást (44,1%) kaptak, mint a férfiak (55,9%). Összehasonlításképpen, 2015-ben ötször annyi tanulmány készült az erektilis diszfunkcióról, mint a premenstruációs szindrómáról (PMS), és 2022-ben az endometriózis kutatására lényegesen kevesebb pénz jutott, mint a Crohn-betegségére, annak ellenére, hogy hasonló a prevalenciájuk és a betegek szenvedése.
Egy tanulmány megállapította, hogy az esetek közel háromnegyedében, ahol egy betegség elsősorban az egyik nemet érinti, a finanszírozási minta a férfiakat részesíti előnyben.
Ezek a megfigyelt finanszírozási egyensúlyhiányok számos tényezőre vezethetők vissza. A történelmi előítéletek, beleértve a nők kizárását a klinikai vizsgálatokból egészen 1993-ig, a nőknél jelentkező betegségek megnyilvánulásának és progressziójának megértésének hiányához vezettek, létrehozva egy jelentős nemi alapú adathiányt. A modern orvostudomány nagy részét kizárólag férfiakon végzett kutatások alapján fejlesztették ki, és bár a NIH ma már megköveteli mindkét nem bevonását, a történelmi elfogultság továbbra is befolyásolja a jelenlegi ismereteket és kezeléseket.
A nők alulreprezentáltsága a kutatási vezetői pozíciókban, a támogatási felülvizsgálati bizottságokban és az akadémiai szerkesztői pozíciókban szintén hozzájárulhat a finanszírozási döntések torzításához, potenciálisan elhomályosítva a nők egészsége szempontjából kulcsfontosságú kutatási kérdéseket. Bizonyos női egészségügyi problémákkal kapcsolatos társadalmi stigma is szerepet játszhat. A kutatási források elosztásának prioritása gyakran az elvesztett életévek száma alapján történik, nem pedig az életminőség alapján. Ez hátrányos helyzetbe hozza a nőket, akik általában hosszabb ideig élnek, de bizonyos betegségek miatt rosszabb az átlagos életminőségük, és nagy terhet jelent számukra a krónikus szenvedés.
A korlátozott kutatás következményei az egészségügyi eredményekre és a tudás hiánya
A kutatás alulfinanszírozása a nők körében súlyos következményekkel jár az egészségügyi eredményekre. Kevesebb, a nőkre specifikus betegségekre elérhető kezeléshez, valamint olyan általános kezelésekhez vezet, amelyek kevésbé hatékonyak vagy több mellékhatással járnak a nőknél. Számos gyógyszer adagolása férfi testalkatra épül.
A nemi alapú adathiány miatt a nők 50%-kal nagyobb valószínűséggel kapnak téves diagnózist olyan állapotok esetén, mint a szívroham. A női betegektől származó kutatási bizonyítékok hiánya késleltetheti az ellátást, visszatarthatja a kezeléseket, vagy nem megfelelő vagy hatástalan ellátáshoz vezethet. Ez hozzájárul az egészségügyi ellátásbeli különbségekhez és a nők rosszabb egészségügyi eredményeihez.
Az alulfinanszírozás és a történelmi előítéletek közvetlen következménye, hogy annak ellenére, hogy az endometriózis gyakori betegség, pontos okai (etiológiája) és patofiziológiai folyamatai, beleértve a rectovaginális endometriózist is, továbbra is vitatottak és további kutatásokat igényelnek. Bár a retrográd menstruáció, a sejtes metaplázia és az őssejtek szerepe valószínűsíthető, a teljes kép még mindig nem tisztázott.
Ez a korlátozott tudás hatással van a kezelési lehetőségekre is. Bár a jelenlegi orvosi kezelések a tünetek kezelésére összpontosítanak a peteérés gátlásával és az ösztrogénszint csökkentésével, szükség lenne olyan terápiákra, amelyek a betegség alapvető mechanizmusait célozzák. Sok nő találja a gyógyszeres kezeléseket hatástalannak vagy csak átmenetileg hatásosnak.
Az endometriózis komplexitása, változatos megjelenési formáival és a pontos okának hiányával, sokrétű kutatási megközelítést tesz szükségessé. Ez magában foglalja nemcsak az alapkutatást a sejt- és molekuláris mechanizmusok terén, hanem a transzlációs kutatást is a jobb diagnosztikai eszközök és célzott terápiák kifejlesztésére, valamint a betegség pszichoszociális hatásainak kutatását. Mivel az endometriózis sokféleképpen érinti a nőket, és a tünetek súlyossága nem mindig korrelál a betegség kiterjedtségével, az átfogó megértéshez a biológiai, pszichológiai és társadalmi tényezők együttes vizsgálatára van szükség.
Problémás kutatási gyakorlatok: A Milánói Egyetem vitatott tanulmánya
A kutatási prioritásokban meglévő torzítások és a női egészségügy iránti elégtelen figyelem néha vitatható vagy egyenesen etikátlan kutatási gyakorlatok formájában is megnyilvánulhat. Ennek ékes példája a Milánói Egyetem egy vitatott tanulmánya. Dr. Paolo Vercellini és kutatócsoportja 2012-ben a „Fertility and Sterility” folyóiratban megjelent egy tanulmányt, amely a rectovaginális endometriózisban szenvedő és nem szenvedő „kaukázusi” nők „vonzerejét” értékelte. A kutatók megkérdezték a nőket szexuális előéletükről, megmérték testtömegindexüket, derék-csípő arányukat és mell-alsó mell arányukat, majd független megfigyelők értékelték vonzerejüket.
A tanulmány vitatott módon azt állapította meg, hogy a rectovaginális endometriózisban szenvedő nők vonzóbbnak bizonyultak, karcsúbbak, nagyobb mellük volt, és korábban kezdték a szexuális életet. Dr. Vercellini azzal védte a tanulmányt, hogy hasznos lehet tudni, ha bizonyos testi jellemzők fogékonyabbá tesznek a súlyos endometriózisra.
Azonban számos orvos és kutató élesen kritizálta a tanulmányt, megkérdőjelezve annak relevanciáját az orvostudomány szempontjából és felvetve komoly etikai aggályokat. Az egyik legfőbb probléma az volt, hogy a nők nem adták beleegyezésüket ahhoz, hogy vonzerejük alapján megítéljék őket, és nem is tudták, hogy ez a vizsgálat a konzultációjuk része. Dr. Jennifer Gunter amerikai nőgyógyász "obszcénnek" nevezte a kutatást. Dr. Kate Young ausztrál közegészségügyi kutató hangsúlyozta, hogy ez a tanulmány egy példa azokra a kutatásokra, amelyek „nőkről szólnak, de nem értük”, és a patriarchális társadalom tükörképei.
A jelentős kritika hatására a tanulmányt végül 2020-ban vonták vissza a folyóiratból. A szerzők elismerték, hogy eredményeiket félreértelmezték, és sajnálatukat fejezték ki az okozott kellemetlenségek miatt. A folyóirat azonban nem adott ki bocsánatkérést, ami további kritikát váltott ki.
Ez a tanulmány, annak visszavonása ellenére, ékes példája annak, hogy a társadalmi előítéletek és a nők tárgyiasítása hogyan szivároghat be az orvosi kutatásba. Rávilágít a felszínes vagy potenciálisan nőgyűlölő feltevések által vezérelt kutatások veszélyére, szemben azokkal a valódi tudományos vizsgálatokkal, amelyek a nők egészségének javítását célozzák. A vonzerő és egy fájdalmas orvosi állapot összekapcsolásának puszta felvetése is problematikus. Megerősíti azt a társadalmi tendenciát, hogy a nőket fizikai megjelenésükre redukálják, és azt sugallja, hogy a szenvedés összefüggésben lehet a „vonzó” külsővel, vagy akár annak következménye. Ez mélyen káros és alááshatja a betegség komolyságát, tovább nehezítve az érintett nők helyzetét.
Globális kitekintés és pozitív kezdeményezések
Ez a probléma nem korlátozódik egyetlen országra. Az Egyesült Királyságban végzett tanulmányok következetes különbségeket mutatnak a férfi és női kutatók által kapott finanszírozásban. Mindazonáltal vannak pozitív fejlemények is. Az Európai Bizottság a Horizon Europe programon keresz Szerencsére vannak kezdeményezések és szervezetek, amelyek a finanszírozási hiány kezelésén dolgoznak. Az Egyesült Államokban a Biden-adminisztráció olyan kezdeményezéseket indított, mint a White House Initiative on Women's Health Research és az ARPA-H Sprint for Women's Health, jelentős finanszírozást biztosítva. Az NIH is egyre nagyobb hangsúlyt fektet erre a területre és növeli a finanszírozást, bevezetve a Sex as a Biological Variable (SABV) Policy-t. Olyan szervezetek, mint a Society for Women's Health Research (SWHR) és a Gates Foundation szintén kulcsszerepet játszanak. Ezek a kezdeményezések azt mutatják, hogy a jelentős finanszírozó szervek egyre inkább elismerik a nemek kutatásban való figyelembevételének fontosságát, bár a teljes körű végrehajtás és érvényesítés terén még vannak kihívások
Magyarországon az egészségügyi ellátás általában alulfinanszírozott. Ez ebben az esettben sincs máshogy, ahogy kevés itthoni kutatást és felmérést találni sajnos a témában.
Következtetések: A változás szükségessége és a remény üzenete
Összefoglalva, a rectovaginális endometriózis egy súlyos és elterjedt állapot, amely jelentős fizikai, mentális és társadalmi terhet ró az érintett nőkre. A betegség pontos okainak és mechanizmusainak korlátozott ismerete, a hosszú diagnosztikai késedelem és a jelenlegi kezelések korlátai egyértelműen jelzik a női egészségügyi kutatások, különösen az endometriózis kutatásának súlyos alulfinanszírozottságát. Ez az alulfinanszírozás a történelmi előítéletekből, a nők alulreprezentáltságából és a társadalmi stigmából fakad, és jelentős negatív hatással van a nők egészségügyi eredményeire világszerte.
A kutatási prioritásokban és gyakorlatokban meglévő esetleges torzítások, mint a Milánói Egyetem visszavont tanulmánya is illusztrálja, tovább súlyosbíthatják a helyzetet, elterelve a figyelmet a valódi problémákról és aláásva a betegség komolyságát.
Sürgősen növelni kell a lakosság és az egészségügyi szakemberek tudatosságát a rectovaginális endometriózis és más női egészségügyi problémák iránt a diagnosztikai késedelem csökkentése és a specializált ellátáshoz való jobb hozzáférés érdekében. Kritikus fontosságú a női egészségügyi kutatások, köztük az endometriózis kutatásának növelése és fenntartása, hogy jobban megértsük a betegséget és hatékonyabb, célzott kezeléseket dolgozzunk ki. Ehhez elengedhetetlen, hogy a kutatói közösség és a finanszírozó szervek etikus, betegközpontú megközelítést alkalmazzanak, prioritásként kezelve az endometriózisban élők valós szükségleteit és tapasztalatait. Emellett a kutatás szempontjai se a férfiakhoz legyen mérve, a gyógyszereket se átlag férfiakra állítsák elő.
A méltányos kutatási finanszírozás nemcsak orvosi, hanem társadalmi és gazdasági imperatívusz is. A női egészségügybe történő befektetés jelentős gazdasági előnyökkel járna, és hozzájárulna egy egészségesebb, produktívabb társadalomhoz.
Bár az út hosszú, a folyamatos kutatási erőfeszítések, a nemzetközi kezdeményezések és a női egészségügyért folytatott növekvő érdekképviselet reményt ad arra, hogy a rectovaginális endometriózisban szenvedők számára javulhat a diagnózis, a kezelés és az életminőség. Mindenkit, aki a tüneteket tapasztalja, arra bátorítunk, hogy forduljon orvoshoz és álljon ki saját egészségéért! A változás nem jöhet el anélkül, hogy felismerjük és orvosoljuk azokat a rendszerszintű problémákat, amelyek a női egészséget érintő kutatások jelenlegi helyzetét meghatározzák.
Mi a reakciód?






